Se afișează postările cu eticheta mure. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta mure. Afișați toate postările

luni, 18 noiembrie 2013

Briose cu crema de branza si mure

Combinatie infailibila intre crema de branza si mure. Deasupra unor briose de ciocolata compun un mic dejun desavarsit. Din cand in cand, glazura din crema de unt se poate inlocui cu o crema de branza din mascarpone, crema Philadelphia, branza quark si branza de vaci. Preferabil este sa se inlocuiasca si zaharul cu sirop de agave sau miere sau chiar melasa. Nu strica textura si gustul este incomparabil mai bun cu miere sau cu sirop de artar. Nesperat de gustoase sunt consumate langa o cafea si imperios necesar de combinat crema de branza cu fructe de padure.

duminică, 3 februarie 2013

Cheesecake cu oreo si mure


Saptamana trecuta am avut doi sarbatoriti in familie: sotul meu si surioara mea draga si-au sarbatorit zilele de nastere la diferenta de doua zile, iar anul acesta m-am gandit sa le pregatesc un tortulet comun, nu foarte simandicos, nu pompos, ci usor, cu fructe, fara faina si la asa ceva doar cheesecake-ul se preteaza, clar! Am doar o singura fixatie cu cheesecake-ul: fara gelatina! Nu-mi place sa-l folosesc in prajituri, frisca, cheesecake, ce-o fi, nimic! Nu sunt de acord cu ea, cu ingredientele din care este produsa si mai ales, vreau sa cred ca se poate obtine un cheesecake foarte bun si fara gelatina. Ei bine, am reusit, atata doar ca a trebuit sa-l dam gata rapid, ca nu avea o tinuta foarte trainica, insa la gust, ireprosabil! In afara de nepotelul meu scump, care m-a certat ca am pus oreo in branza, in rest a fost de senzatie! A fost tare simpatic, asa incat nu l-am putut condamna. El nu concepe oreo decat consumat cu lapte. O fi stiind si el ceva, nu?
Mai multe detalii despre biscutii Oreo, gasiti aici, care, by the way, mi se pare cea mai tare inventie in materie de biscuiti, deoarece poti sa-l folosesti in atatea deserturi, in cele mai ingenioase combinatii. Asadar, sa inceapa petrecerea!

duminică, 9 decembrie 2012

Briose cu nutella si mure

Am incercat din nou o reteta ce tinde spre folosirea de ingrediente cat mai sanatoase, in loc de faina alba am folosit faina de ovaz si glucoza in loc de zahar, iar in afara de faptul ca briosa a fost usor faramicioasa, gustul a ramas deosebit.
Se spune ca atunci cand poftesti ceva foarte tare, e un semnal de la organism ca ii lipsesc anumite vitamine, minerale, depinde ce anume pofteste fiecare. De exemplu, daca poftesti ciocolata, pe semne ca ai deficit de magneziu. De curand am aflat ca nu am voie sa mananc alimente de origine animala, asa mi-am explicat de ce in ultima vreme ma orientez spre a gati cat ma sanatos, fara grasimi, cat mai putina carne si fara e-uri. Mai greu e cu dulciurile, pentru ca din nefericire nu pot manca nici zahar si faina, de care mi-e teribil de greu sa ma despart, in plus le si poftesc ... Paradoxal, nu? Nu stiu cum sa explic asta din moment ce nu-mi fac bine, dar totusi le poftesc, e adevarat, mai cu masura decat in trecut. Complicate treburi...
 Ingrediente pentru 14 briose:
- 180 grame faina de ovaz;
- 2 oua de casa;
- 150 grame glucoza;
- 100 ml ulei;
- 170 ml iaurt grecesc 10%;
- 1 lingurita bicarbonat de sodiu;
- un praf de sare roz de Himalaya;
- 14 linguri de nutella;
-  28 bucati mure congelate.
Mod de preparare:
Se amesteca bine ouale cu glucoza, se adauga uleiul si iaurtul. Separat se amesteca faina, cu bicarbonatul de sodiu, un praf de sare. Se incorporeaza ingredientele uscate cu cele umede si se continua amestecarea lor pana la omogenizare. Se aseaza hartiile de briose in tava si se adauga cate 2-3 linguri din compozitia de briose. La final se adauga cate o lingura de nutella peste fiecare briosa.
Se incalzeste cuptorul la 180 de grade si se coc briosele 30 de minute. Dupa ce se racesc, se aseaza cate doua mure congelate deasupra. Veti obtine o combinatie dementiala de dulce si acrisor. Va doresc spor la ele. Glucoza se gaseste si in farmacii sau in magazinele cu produse bio.